سوئیچ شبکه

آذر ۲۴, ۱۴۰۰ | سوئیچ

برندها

بهترین ها را بخدمت گرفته ایم

سوئیچ شبکه

در این مقاله از سایت دی پی اس به مفهوم سوئیچ خواهیم پرداخت، این وسیله دستگاه‌های درون یک شبکه، شبکه محلی یا لن را به هم متصل می‌کند و داده هارا از آن به دستگاه ارسال می‌کند. از آنجایی که وظیفه بخش اتصال بخش های شبگه را بر عهده دارند به عنوان دستگاه های پل زدن نیز نامیده می‌شوند.

برخلاف روتر، سوئیچ، داده ها را فقط به دستگاهی که برای آن در نظر گرفته شده است (که ممکن است سوییچ دیگر، روتر یا کامپیوتر کاربر باشد) ارسال می‌کند. ترافیک شبکه از اینترنت به روتر تا سوئیچ شبکه به رایانه می‌رود، شبکه محلی (LAN) گروهی از دستگاه های متصل در اطراف دستگاه است، شبکه های وای فای خانگی از نمونه های رایج LAN هستند.

تفاوت بین سوئیچ و روتر در چیست؟

روترها نتخاب مسیر برای داده ها را بر عهده دارند، تا از شبکه ها عبور و به مقصد برسند. روترها این کار را با اتصال به شبکه های مختلف و ارسال داده ها از شبکه ای به شبکه دیگر انجام می‌دهند، از جمله شبکه های LAN، شبکه های گسترده (WAN) یا سیستم های مستقل، که شبکه های بزرگی بشمار می‌آیند و اینترنت را تشکیل می‌دهند.

در واقع، به این معنی است که روترها اغلب به منظور متصل شدن به اینترنت ضروری واقع می‌شوند، در حالی که سوئیچ ها تنها در اتصال دستگاه ها استفاده خواهند شد. خانه ها و دفاتر کوچک برای دسترسی به اینترنت به روتر نیاز دارند، با این حال، دفاتر بزرگ، شبکه‌ها و مراکز داده با ده‌ها یا صدها رایانه معمولاً به سوئیچ نیاز دارند.

سوئیچ لایه 2 و لایه 3 چیست؟

فعالیت سوئیچ های شبکه می‌تواند در لایه 2، پیوند داده و همچنین لایه 3 که به لایه شبکه نیز شناخته می‌شود  کار کند. در برخی موارد لایه دو داده هارا با توجه به آدرس مک یا همان مقصد سوئیچ می‌کند، همین کار را لایه 3 با توجه به آدرس IP انجام می‌دهد، برخی از آنها هر دو حالت را انجام می‌دهند.

با همه این تفاصیر اکثر سوئیچ ها لایه 2 هستند، آنها اغلب با استفاده از کابل های اترنت به دستگاه های موجود در شبکه خود متصل می‌شوند، کابل های اترنت کابل های فیزیکی هستند که از طریق پورت های اترنت به دستگاه ها وصل خواهند شد.

ویژگی های مهم در انتخاب سوئیچ

هنگام انتخاب سوئیچ مناسب برای شبکه خود، بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:

• number of users
• the power
• Speed
• Power through Ethernet (PoE)
• Management support (unmanaged vs. managed)
Simple Network Management Protocol (SNMP)
• QoS
• Linkage Accumulation Control Protocol (LACP)
Virtual Router Redundancy Protocol (VRRP)

فرق بین سوئیچ مدیریت نشده و سوئیچ مدیریت شده چیست؟

یک سوئیچ مدیریت نشده به سادگی پورت های اترنت بیشتری را در یک LAN ایجاد کرده تا دستگاه های محلی بیشتری توان دسترسی به اینترنت را داشته باشند. سوئیچ های مدیریت نشده بر اساس آدرس های MAC دستگاه، داده ها را به عقب و جلو منتقل می‌کنند.

سوئیچ مدیریت شده همان عملکرد را برای شبکه های بسیار بزرگتر نیز انجام می‌دهد و به مدیران شبکه کنترل بسیار بیشتری بر نحوه اولویت بندی ترافیک ارائه می‌دهد. آنها همچنین مدیران را قادر می‌سازند تا شبکه های مجازی مجازی (VLAN) را برای تقسیم بیشتر یک شبکه محلی به قطعات کوچکتر راه اندازی کنند.

مزایا و معایب سوئیچ شبکه

از مزایای استفاده از سوئیچ می‌توان به کاهش تعداد دامنه های پخش اشاره کرد، حجم زیادی از ترافیک پخش می‌تواند تأثیر منفی بر شبکه داشته باشد. سوئیچ ها از VLAN ها پشتیبانی می‌کنند که به تقسیم بندی منطقی آنها کمک می‌کند این تقسیم بندی منطقی مزایای قابل توجهی در مدیریت، امنیت و مدیریت LAN فراهم می‌کند.

هنگامی که صحبت از محدود کردن پخش می‌شود، سوئیچ ها به خوبی روترها نیستند.، آنها برای فعال کردن ارتباط بین VLAN ها به مسیریابی بین VLAN نیاز دارند؛ یکی دیگر از معایب آنها این است که هنگام مدیریت بسته های چندپخشی، سوئیچ ها نیاز به پیکربندی و طراحی مناسب دارند.

معنی و مفهوم مک آدرس و آدرس IP چیست؟

هر دستگاهی که به اینترنت متصل می‌شود یک آدرس IP دارد. آدرس IP مجموعه‌ای از نویسه‌های الفبایی است، مانند 192.0.2.255 آدرس‌های IP مانند یک آدرس پستی عمل می‌کنند و ارتباطات اینترنتی هدایت شده در آن آدرس را قادر می‌سازند به آن دستگاه دسترسی پیدا کنند. آدرس‌های IP اغلب تغییر کرده و دستگاه‌های کاربر معمولاً هنگامی که یک اتصال جدید با یک شبکه ایجاد می‌کنند، آدرس‌های جدیدی نیز به آن اختصاص داده می‌شود.

آدرس‌های IP اصولا در لایه 3 به کار می‌رود، این به معنی آن است که کامپیوترها و دستگاه‌ها در تمامی اینترنت از آدرس‌های IP برای دریافت و انتقال داده‌ها استفاده کرده جدا از اینکه به کدام شبکه متصل هستند. همه آدرس های مبدا و مقصد خود را درج می‌کنند، همانطور که یک ایمیل دارای یک مبدا و یک مقصد است.

در مقابل، آدرس MAC یک شناسه دائمی برای هر قطعه سخت افزار است، آدرس های MAC تغییر نمی‌کنند. آدرس‌های MAC در لایه 2 استفاده می‌شوند آدرس های مک بخشی از ترافیک اینترنت نیستند، آنها فقط در داخل یک شبکه معین استفاده می‌شوند.

سخن آخر

سوئیچ های شبکه و روترها دو مورد از مهم ترین تجهیزات در یک شبکه اداری هستند. این دستگاه ها کمی شبیه به هم هستند (و گاهی اوقات در یک دستگاه ادغام می‌شوند) اما عملکردهای بسیار متفاوتی را انجام می‌دهند.

این قطعه، دستگاه های مختلف شبکه را در یک شبکه کامپیوتری متصل می‌کند. همچنین می‌توان از آن برای مسیریابی داده های ارسال شده از طریق شبکه استفاده کرد. ما در این مقاله از شرکت دی پی اس قصد آشنایی شما با واژه سوئیچ را داشتیم، با مطالعه مطالب بالا اطلاعات کامل و جامعی را دریافت خواهید کرد.